Firma MOCHNIK została założona w 1991 roku. Początkowo podstawową działalnością firmy była dystrybucja szkła, luster i ornamentów na rynku polskim. W dalszym okresie działalności wraz ze wzrostem zapotrzebowania Klientów podjęto decyzję o zakupie pierwszych maszyn numerycznych do rozkroju i obróbki szkła. W 2001 roku zakupiono pierwszy piec do hartowania szkła a w latach kolejnych maszyny do sitodruku. Jednocześnie rozbudowywano park maszynowy o kolejne maszyny oraz powierzchnie hal produkcyjnych. W roku 2010 uruchomiono pierwszą w Polsce linię do produkcji szkła lakierowanego farbami ekologicznymi pod marką Colorimo. Od 2012 roku w firmie Mochnik produkowane jest szkło hartowane i laminowane o maksymalnym gabarycie 2800×6000

W tej branży występuje produkcja seryjna i jednostkowa. Ze względu na wymagania klientów serie coraz częściej ulegają skróceniu. Typowe problemy to:

  • nadmiernie rozbudowana dokumentacja produkcyjna
  • zbędne przepisywanie danych z raportów ręcznych do systemu
  • nieprecyzyjne rozliczanie czasu pracy nad zleceniem,
  • opóźniony dostęp do raportów wynikowych, skutkujący w praktyce brakiem wpływu np. na kontrolę jakości i wydajności produkcji (dwu- trzy- tygodniowe przesunięcie powoduje niemożliwość sprawdzenia rzeczywistych przyczyn strat),
  • brak identyfikacji partii materiału
  • brak możliwości precyzyjnego określenia kosztów zlecenia, i materiałów wykorzystanych do wytworzenia wyrobu (CE).

Obniżyć koszty i poprawić kontrolę nad nimi przez eliminację zbędnych procesów, przyspieszenie raportowania (zmniejszyć przesunięcie z kilku tygodni do kilku minut). Zbudować logistykę produkcji: marszrutę zlecenia od wejścia materiału do magazynu do załadunku wyrobu. Terminale połączone z Unicore Produkcją i systemem kodów kreskowych rozpoznają opakowania z materiałem, operacje na zleceniu, wyrób, maszynę, pracownika, przyczynę braku, przyczynę przestoju. W Unicore Produkcji każdy zasób ma swój unikalny symbol. Do każdego przyjęcia automatycznie generowane są etykiety na skrzynie z materiałem. Etykieta będzie towarzyszyć partii materiału do chwili zużycia ostatniej sztuki z dostawy. Przy generowaniu zleceń produkcyjnych kierownik produkcji za pomocą wizualnego harmonogramu rozmieszcza zlecenia na poszczególnych maszynach. System automatycznie podpowiada optymalny układ. Kierownik produkcji może nanieść korekty: włączać/wyłączać dodatkowe zmiany, pracę w weekend, przegląd maszyny. Po umieszczeniu na harmonogramie zlecenia zmieniają status. Wówczas mogą być wydrukowane karty wyrobu (travelery).

Na karcie wyrobu widnieje informacja o ilości zleconej, czasie normatywnym, oraz, co najważniejsze, o kolejnych maszynach, przez które dany wyrób będzie wędrować. W ten sposób już przed uruchomieniem zlecenia unikamy powstawania wąskich gardeł lub nierównomiernego obciążenia maszyn. Przy wykonaniu operacji pracownik odczytuje jej kod z karty wyrobu, kod maszyny i podaje ilość wykonanych operacji. W przypadku powstania braków lub przestojów, odczytuje odpowiednie kody z karty umieszczonej przy stanowisku pracy. Dane są natychmiast przesyłane na serwer. Dodatkowo rejestracja pewnych operacji automatycznie przygotowuje dokumenty rozchodu wewnętrznego (RW) powiązane z odpowiednimi zleceniami. Rozchód materiału w przypadku powstania braków również odbywa się automatycznie.

Po przejściu przez proces karta trafia do pakowaczy, którzy rozliczają ostatnią operację, wówczas automatycznie powstaje dokument PW na gotowy wyrób. Pozostaje wydrukowanie etykiet na na wyrób. Jedynym dokumentem papierowym na produkcji stała się więc karta wyrobu. Wcześniej sporządzano raporty pracownika, raporty maszyny, które były przepisywane na raport zmiany, te z kolei były przepisywane do raportów wydajności. Oprócz tego prowadzono oddzielne rejestry wyrobów niezgodnych, braków, etc. Teraz wszystkie rejestry są po prostu zestawieniem generowanych przez Unicore Produkcję na podstawie danych zebranych przy pomocy terminali produkcyjnych wyposażonych w ekrany dotykowe.

  • Klient "MOCHNIK" Sp. z o.o. Sp. k.
  • Branża szklarska
  • Produkt Pulpit Menedżerski, Produkcja, MES, Enova
  • Website http://www.mochnik.pl/